Nega kože u trudnoći

Nega kože u trudnoći pravi je izazov. Verovatno je svaka od vas čula za ,,trudnički sjaj”, kada koža na licu prirodno bude sjajna i zdrava zahvaljujući hormonima koje vaše telo tada proizvodi. Ono o čemu se mnogo manje govori su druge nuspojave trudnoće vezane za kožu. Na primer: promena boje kože (pojava poznatija kao melazma), osetljivost, akne, suva koža, perutanje, strije.

Srećom, danas postoji mnogo proizvoda koji ne samo da su sigurni za upotrebu dok ste trudni, već su i povoljni. A uz to ne zahtevaju od vas da dodajete tonu vremena svojim jutarnjim i večernjim rutinama. Ne treba da se bojiš svih promena na koži. Reći ćemo sve o pravilnoj nezi kože u trudnoći.

U nastavku vidite kako da pravilno brinete o svojoj (naizgled stalno promenljivoj) koži tokom trudnoće! Možete pročitati sledeća poglavlja:

  • Promene na koži tokom trudnoće
  • Brige o negovanju kože tokom trudnoće
  • Proizvodi za negu kože koji su sigurni tokom trudnoće
  • Korišćenje kreme za sunčanje tokom trudnoće
  • Nega kože tokom dojenja

Promene na koži tokom trudnoće

Uz mnoge druge promene koje se dešavaju u vašem telu u ovom periodu, verovatno ćete primetiti da i vaša koža podleže istim. Ono što možete očekivati je:

  • Melazma ili “maska ​​trudnoće”
  • Strije
  • Mladeži (ili promene postojećih mladeža)
  • Povećana osetljivost
  • Višak sebuma, što može dovesti do povećanja akni
  • Zajapureno lice

Dakle, šta očekivati u trudnoći?

Melazma ,,može biti tvrdoglava i uporna čak i nakon što je trudnoća gotova”, tvrde doktori. Da biste uspeli u borbi protiv toga, morate obratiti pažnju na svoju ​​zaštitu od sunca – nositi šešir koji uspešno prekriva vaše lice kad god je to moguće i obavezno nanosite kremu za sunčanje na lice svakog dana.

Kada su strije u pitanju, obavezno hidrirajte svoj organizam i iznutra. Nega u vidu hranljive kreme je neophodna od prvog dana. Mažite i masirajte stomak i kritične delove tela što češće možete.

Ako mislite da je dovoljno samo da nanosite kremu ili ulje protiv strija, onda se varate. Vaša koža se susreće sa posebnim izazovom i trebaće joj i dodatna pomoć.

Predlažemo vam da redovno radite piling regija koja su podložna nastanku strija. Piling pomaže da se uklonim mrtvi sloj ćelija kože koje sprečavaju da krema protiv strija bude još efikasnija. Da bi krema bila efikasnija i pomogla koži da zadrži svoju elastičnost, piling tela treba raditi jednom do dva puta nedeljno.

Kada pilingom uklonite mrtvi sloj ćelija, omogućavate kremi protiv strija da prodre u dublje slojeve kože i bude učinkovitija.

Ako do sada niste koristile kremu protiv strija, predlažemo da pogledate Moja kremu protiv strija. Ona u sebi sadrži 11 prirodnih putera i ulja kojima sprečavaju nastanak strija. Dva puta dnevno kremu nežno umasirati.

Ono što treba da znate da ne bi trebale odmah nakon porođaja da prestanete sa kremom protiv strija. Koži je potrebno izvesno vreme nakon porođaja da se oporavi, pa sa negom nastavite i par meseci nakon porođaja.

Ako ste već imali mladeže pre trudnoće, mogle biste da primetite da su mladeži postali tamniji i/ili veći tokom trudnoće. To nije razlog za uzbunu. Ako je mladež višebojan, veći od šest milimetara ili postoji porodična anamneza za neko oboljenje kože, svakako zakažite pregled kod dermatologa.

Brige o nezi kože tokom trudnoće

Sa novim promenama dolaze i nove brige, ali uz stručne informacije i malo opreza, možete izbeći sve brige dok održavate rutinu nege kože tokom trudnoće.

Sledeće dve stvari uvek treba imati na umu.

Proizvodi se mogu apsorbovati u vaš krvotok kroz kožu i uticati na rast ili razvoj ploda.  Vaša koža za vreme trudnoće može biti osetljivija nego inače. Možete biti podložniji alergijskim reakcijama kad su u pitanju proizvodi za negu kože, uključujući i nove proizvode koje uvodite u svoju rutinu i proizvode koje koristite već godinama.

Iako ne možete sprečiti da vaša koža upije nanete proizvode za negu kože (u svakom slučaju to je poenta istih), možete se pobrinuti da proizvodi koje koristite budu sigurni i za vas i za plod.

Ako primetite povećanu osetljivost na koži tokom trudnoće, držite se nežnih proizvoda za negu kože bez mirisa, potencijalnih alergena i veštačkih aditiva.

Još jedna važna stvar koju treba znati: Samo zato što je proizvod dostupan u slobodnoj prodaji bez recepta ne znači nužno da je siguran za upotrebu u trudnoći. Bez obzira na to gde kupujete proizvode za negu kože u trudnoći, uvek pročitajte listu sastojaka da proverite ima li nesigurnih sastojaka. A ako niste sigurni u vezi s određenim proizvodom ili sastojkom, proverite sa svojim ginekologom ili dermatologom (ako ga imate).

Proizvodi za negu kože koji su sigurni tokom trudnoće

Dakle, šta možete koristiti?

Ne dozvolite da vas lista nepoželjnih proizvoda i sastojaka obeshrabri da kreirate sigurnu rutinu nege kože u trudnoći. Još uvek postoji mnogo proizvoda za negu kože koji će vam pomoći u borbi protiv akni i strija i održavati kožu čistom i zdravom.

Nežna sredstva za čišćenje i hidrataciju kože blagog i prijatnog mirisa. Naša topla preporuka ukoliko želite da održite kožu lica čistom, hidriranom i sjajnom je tonik za lice.

Hidratantna krema za lice sa svojstvima protiv starenja i hranljivim sastojcima koji su sigurni u periodu trudnoće. Takvi su, na primer, ši puter, vitamin E, ulje jojobe i mnogi drugi.

Proizvodi na bazi hijaluronske kiseline.

Proizvodi na bazi prirodnih ulja i putera, kao najefikasniji u borbi protiv strija pokazali su se ši puter, avokado i mango puter. Naša preporuka za efikasnu prevenciju strija, kao i uklanjanje već postojećih je krema protiv strija.

Serum sa vitaminom C ima jako dobro izražena antioksidativna svojstva. Pomoći će da vam ten bude ujednačen bez fleka i pega.

Korišćenje kreme za sunčanje tokom trudnoće

Krema za sunčanje iliti sunčalica je uvek jako važna bez obzira da li ste trudni ili ne. Budući da vaša koža može biti osetljivija na oštećenja od sunca tokom trudnoće, treba više voditi računa o tome i koristiti kremu za sunčanje.

Ne morate nužno koristiti više kreme za sunčanje, ali bi trebalo pokušati koristiti marljivo i uporno zbog povećanog rizika od razvoja melazme (stanje promene boje kože uzrokovano hormonima trudnoće). Trudnice bi trebalo svakodnevno nanositi kremu za sunčanje ujutru, a zatim ponovo svaka dva sata ako će biti vani duže vreme.

Ali postoji toliko mnogo krema za sunčanje. Koje su najbolje za trudnice? Gotovo svaki ljubitelj i poznavalac kozmetike preporučuje fizičke blokatore (mineralne) u odnosu na hemijske kreme za sunčanje.

Cink oksid ili titanijum dioksid koji se obično pojavljuju u mineralnim kremama za sunčanje bolje štite od sunca. Uz to manje je verovatno da će iritirati osetljivu kožu i ne apsorbuju se u toj meri kao npr. hemijska sredstva za zaštitu od sunca. Pored toga, ovakva kombinacija se odlikuje širokim spektrom UVA i UVB zaštite.

Kad kupujete sunčalicu obavezno obratite pažnju na to da poseduje blokatore i UVA i UVB zračenja, samo jedna vrsta nije dovoljna.

Nega kože tokom dojenja

Čestitamo, vaša trudnoća je završena i spremni ste da pređete na brigu o svom novorođenčetu! Ali ako planirate dojenje, znači li to da i dalje treba biti oprezan u pogledu rutine nege kože i proizvoda koje koristite?

Kratak odgovor: da. Dok dojite, većina lokalnih proizvoda za negu kože je bezbedna sve dok se ne stavljaju blizu dojke/bradavice. Međutim, još uvek postoji značajan nedostatak istraživanja o sigurnosti korišćenja određenih proizvoda za negu kože tokom dojenja. Uvek treba biti oprezan i izbegavati upotrebu nepotrebnih proizvoda.

Patronažna sestra će vas verovatno upozoriti da na početku dojenja izbegavate i dezodoranse. Taj miris može da smeta bebi, pa da zbog toga imate poteškoća pri dojenju.

Ono što mi možemo da vam preporučimo je da napravite svoj prirodni dezodorans koji može da bude i bez mirisa. Sve što je potrebno je jedna posuda, soda bikarbona i voda. Potrebno je da jednu kašiku sode bikarbone pomešate sa 10 kašika vode. Tupferom možete nanositi na pazuh. Ukoliko ipak želite prirodni dezodorans sa mirisom, možete dodati i par kapi etarskog ulja po želji.

Proizvodi poput botoksa, retinoida i hidrokinona nisu proučavani u pogledu sigurnosti za vreme dojenja. Preporuka je da se u potpunosti izbegavaju dok dojite. Ako ikada niste sigurni u vezi proizvoda za negu kože tokom dojenja, uvek se obratite svom ginekologu ili dermatologu.

Ukoliko želite da ostanete bezbrižne za vreme ovog koliko lepog toliko i uzbudljivog i burnog perioda posetite roditeljski portal Bebac i uvek budite u toku.

Do sledećeg pisanja!

2 thoughts on “Nega kože u trudnoći

  1. Ivana kaže:

    Pristalica sam prirodne kozmetike i tokom obe trudnoće sam se trudila da koristim prirodne proizvode, koristila sam dr Hauschka i Sanovita kozmetiku i zaista sam prošla bez strija i ragada, a ne davno sam čula i za vašu kozmetiku. Pošto sam ponovo trudna a već imam godinica a samim tim mi je smanjen elasticitet kože šta bi ste mi preporučili od Vaših proizvoda. Unapred hvala.

    1. Hristina kaže:

      Pozdrav Ivana, drago nam je što ste pristalica prirodnog 🥰
      Bacite pogled obavezno na našu KREMU PROTIV STRIJA, savršena puterasta struktura bez dodatnih mirisa, vole je trudnice jako, čak menjaju losione i putere za nju i nakon trudnoće👌
      Za trudnice specijalno imamo u ponudi i SET koji sadrži piling, puter i kremu 😊 za šta god da se odlučite, nećete pogrešiti😉

      P.S. Čestitamo i svaka čast na još jednoj trudnoći❤️

Ostavite odgovor

Nega posle mora

Nadamo se da se opuštene i nasmejane vraćate da vaših letnjih avantura! Da se ne lažemo, ko ne uživa u

Korpa
Prijava

Nemaš nalog?

Naš sajt koristi kolačiće sa ciljem poboljšanja korisničkog iskustva na sajtu. Prihvatanjem i pretraživanjem našeg sajta vi prihvatate kolačiće.
Počni da kucaš i lako pronađi željeni proizvod...
Proizvodi
Lista želja
0 items Korpa
Moj nalog