Spisak neophodnih stvari za letovanje

Pakovanje za more. Šta poneti?

Kao farmaceut, pred putovanje volim da se obezbedim različitim lekovima za svaki slučaj. Prestala sam da se vodim time da u svakom mestu postoji apoteka, pa sada uvek ponesem lek za najčešće probleme koje mogu da me snađu dok sam na putu.

Pakovanje za more zna da bude pravi užitak, ali i da napravi čitavu pometnju. Zato vam je potrebna dobra organizacija koja podrazumeva i spisak neophodnih stvari za letovanje.

Da li ste vi od onih osoba koja voli sve da planira ili sve radite u zadnji čas?

Ja recimo volim da planiram, ali radim sve u poslednji čas. Poslednjih par godina sam razvila svoj sistem. Imam jedno blokče na koje počnem da zapisujem jedno 7 dana ranije šta mi sve treba za putovanje. Pravim svoj spisak neophodnih stvari za letovanje da nešto ne bih zaboravila.

Ako nešto treba da kupujem, kupujem u toj poslednjoj nedelji, a onda pakujem dan ranije. Obično podelim po nekim kategorijama šta mi treba. Imam kolonu za garderobu, aksesoare, kozmetiku i lekove, da slučajno nešto ne zaboravim.

Kad dođe vreme za pakovanje, krenem redom i pakujem. Precrtavam šta sam ubacila. Kada se spisak proredi, zaokružim šta je ostalo što ide u kofer dan pre puta i budem mirna.

Sigurna sam da ne postoji osoba kojoj se nije dogodilo da krene na putovanje, a da pri sedanju u autobus koji samo što nije krenuo ili pri čekiranju karte na aerodromu nije pomislila „pa kako zaboravih, a danima razmišljam o tome da se to ne desi?!“ Da me ne bi hvatala panika pre polaska, držim se ovog sistema.

Uvek imam i prethodne spiskove, pa proverim da li ima nešto što treba svakako da ponesem, a da se sada nisam odmah dosetila.

Sasvim je prirodno da se neke, pa čak i najpotrebnije stvari, posebno sitnice, tako lako zaborave u momentu pakovanja za more. Od kajanja i nerviranja nema ništa, samo ostaje parola „snađi se“ ili kupovina potrebnog (pritom u 90% slučajeva se desi ili da to isto ne može da se nabavi na krajnjem odredištu ili tamo košta bar duplo više).

Da se to ne bi događalo potrebna vam je dobra organizacija pred put, što kao osnovno uključuje spisak svih neophodnih stvari za letovanje u zavisnosti od toga koja vam je krajnja destinacija.

Sama pomisao na gomilu stvari zadaje glavobolju svima, a naročito mamama koje pored sebe pakuju i muževe i decu.  Međutim, sve to ima svojih čari, ipak se pakujete za odmor.

Da vam odmor svima ne presedne, obavezno spakujte kućnu apoteku ,,za ne daj Bože”.

Spisak neophodnih stvari za letovanje

Dobra organizacija u ovakvim trenucima čini „pola posla“, pa se pre svakog putovanja, bilo ono kraće ili pak duže, morate veoma dobro pripremiti kako biste sebi uštedeli i vreme i novac.

Čak i ako idete na kratko, neke stvari su uvek obavezne. Želimo da vam spisak neophodnih stvari za letovanje makar malo smanji stres oko pakovanja. Znam da ne vole svi pakovanje i da to ume mnoge da užasno zamara.

Inače, sve ovo vam poručuje neko ko zaista uživa u pripremi za put i pakovanju. Međutim, isto tako gleda da uvek spakuje što manje. I pogađajte koliko puta sam se opekla? Ne znam da li mi bude gore kad ne mogu na moru da nađem puter za telo kakav inače volim za negu nakon sunčanja ili što tamo obično košta bar 8e više nego što bih kod nas platila.

Isto tako, ljudi misle da kad si farmaceut ne odvajaš se od lekova. Mene je jako mrzelo da razmišljam i pakujem bilo šta od toga (računam u svakom mestu mora biti bar jedna apoteka). Ali, zašto bi bilo? Pa čak i kad ima, zašto bi zaposleni pričao bar ono osnovno na engleskom da zna i sa nama strancima da se sporazume? 😀

I onda te jednom uhvati alergija i moraš da zaboraviš na sunčanje do kraja letovanja, pa rešiš da bez svoje kozmetike i svoje putne apoteke više nigde ne ideš. Zato želim da vama svima olakšam i unapred pomognem oko organizacije vremena, prostora, pa i novca.

Dakle, niste sigurni odakle da počnete?

Moja je rešila da vam maksimalno pomogne i umesto vas napravi spisak svih neophodnih stvari za letovanje kad je u pitanju kozmetika i spisak neophodnih stvari za letovanje kada je u pitanju putna apoteka.

Znamo da umete da budete mrzovoljne, naročito ako se pakujete za odmor sa decom. Pogotovo ako su deca mala i aktivna, a vi ste umorne od posla i jedva čekate odmor, sigurno vam nije uvek lako da se pakujete, pa to neretko i noću radite, samo da imate mir i da možete sve da spakujete i ništa ne zaboravite.

Međutim, ako uspete da odolite iskušenju i držite se svih svojih uobičajenih rutina, koža i kosa će vam biti izuzetno zahvalne. Vratićete se sa odmora još svežije i sjajnije.

Poenta odmora i jeste da budete svi bezbrižni.

Savet: Sačuvajte ovaj spisak neophodnih stvari za letovanje kao podsetnik prilikom svakog narednog putovanja, olakšaće vam pakovanje.

Zanemarivanje uobičajene rutine lepote i istovremeno provođenje vremena u različitim klimatskim uslovima vrlo brzo i lako može da poništi sav naporan trud koji ulažete brinući o sebi kod kuće.

I baš zato, bilo da putujete blizu ili daleko, same ili ne, totalno vredi izostaviti dodatni par cipela kako biste bili sigurni da u torbi ima dovoljno prostora za prave potrepštine.

Ako putujete na more, sunce i slana voda koliko god da prijaju, mogu da ostave trag na koži. Isušuju kožu, zatežu i zato je potrebna dobra hidratacija.

Ne znam da li znate da mogu da vam se pojave i fleke na licu, a često i bubuljice ako koristite razne kreme za sunčanje koje stoje u slojevima na koži. Sve te promene mogu da budu uporne, ali mnoge možete da predupredite ako nastavite svoju rutinu i na moru.

Ni planinsko sunce nekada nije blagonaklono prema kosi i koži, pa se isti saveti mogu i tu primeniti.

Ali, bez daljeg odlaganja, evo svih osnovnih stvari za negu kože koje će vam trebati, pa ćemo usput objasniti i zašto.

Ja lično volim razdvajam kozmetiku i lekove u dva nesesera, pa ću ti tako i navesti šta gde stavljam.

Spisak neophodnih stvari za letovanje – Neseser 1

U neseser 1 pakujem kozmetiku koja mi treba da budem mirna na odmoru. Bez ovih 10 stvari ne krećem ni na kraća putovanja.

  1. Sredstvo za čišćenje lica ili umivanje

Bez ovoga ne bi trebalo nigde gde ćete i jednu noć prenoćiti da krenete. Gledajte da tokom leta vaša umivalica bude što laganija i nežnija.

Potrebno je ukloniti sve preparate koje koristite za zaštitu od sunca. Neki mogu da zapuše i pore i da se prljavština gomila, pa se samim time mogu i pore zapušiti.

Ja na more obavezno ponesem tonik za lice. Njega koristim da očistim lice ili čak i za skidanje šminke. Odlično očisti sve nečistoće i ne suši mi kožu. Često ga nosim i na plažu i prskam na lice da se osvežim.

On mi tokom celog dana pruža potrebnu hidrataciju.

Meni je on 3 u 1 proizvod i sve mi završava. Ako volite da se šminkate na moru, a ne koristite tonik za lice, onda ponesite sredstvo koje inače koristite za skidanje šminke i tupfere.

Meni tonik štedi i prostor i smanjuje mi kilažu kada putujemo avionom. Uvek sam u panici kad nosim puno kozmetike da ne prekoračim dozvoljenu kilažu, pogotovo ako kupujem sve i svašta pri povratku.

2. Hidratantna krema

Lagana formulacija koja vam neće stvarati osećaj težine na licu. Mnogi je ne bi spakovali, računaju preko dana svakako stavljaju dnevnu kremu sa zaštitnim faktorom, ona je dovoljna. Greše, jer uveče, nakon umivanja i čišćenja lica, koži treba dodatna hrana i oporavak od sunca tokom noći.

Spisak neophodnih stvari za letovanje

Pored kreme, idealno je kod sebe imati i serum sa vitaminom C. Nanosite ga uveče, pre kreme, kako biste sprečili nastanak fleka od sunca ili dodatno umanjili postojeće fleke.

3. Sapun za ruke i telo

Zvuči kao osnovna stvar, ali dobar sapun za pranje ruku i kupanje je apsolutno potcenjen pojam. Na kraju krajeva, uvek je lakše spakovati sapun nego bocu kupke za tuširanje.

Nije svaki sapun dobra alternativa. Bolje je da se odlučiš za prirodni sapun jer on ne isušuje kožu prilikom kupanja. Koža je već suva posle sunčanja i slane vode, pa joj prirodna ulja i puteri u sapunu potpomažu da povrati hidrataciju.

4. Puter za telo ili mazalica

Na letovanju definitivno nije samo koža lica ta koja zna da dehidrira. Zato je važno obavezno i svakodnevno koristiti hranljvi puter za telo nakon celodnevnog izlaganja suncu.

Redovno korišćenje putera za telo će sprečiti i da ti se koža peruta kada se vratiš sa letovanja.

Ako voliš da probaš nešto novo, možda si čula za Moja mazalicu za telo. To je u čvrsti losion za telo koji se topi u dodiru sa kožom. Praktično se mazeš sa njime kao da je sapun. Mazalica ostavlja zaštitni film na koži i osećaj meke kože traje i do 24h.

Možda zvuči neobično, ali je vrlo efikasna.

5. Sunčalica – krema za sunčanje

Ovo je jasno i ona bi trebalo da ima stalno mesto na vašoj listi za pakovanje (bilo zimovanje ili letovanje u pitanju). Ono što je kod sunčalice bitno je da obratite pažnju da pruža zaštitu i od UVA i od UVB zračenja. 

Sastojci koji obezbeđuju zaštitu treba da budu isključivo mineralnog porekla. Izbegavanje hemijskih filtera doprinosi ne samo našoj već i zaštiti okoline, odnosno podvodnog sveta. Sunčalicu i sebi i deci nanosite bar 15 minuta pre izlaska na plažu i postupak ponavljajte na svaka 2 do 3 sata.

6. Ulje za sunčanje

Nakon par dana izlaganja suncu, svako ko ipak želi da se vrati preplanuo ne može ovo da preskoči. Ulje za sunčanje koje je bazirano na maceratu šargarepe i semenu maline obezbediće vam bronzani ten i adekvatnu zaštitu u isto vreme.

7. Četkica i pasta za zube

Jasna, ali često zaboravljena stvar, jer se pakuje među poslednjima. Iz tog razloga gledajte da novu pastu i četkicu kupujete pred put, pa ih odmah i spakujte kako ne biste razmišljali dodatno da sutra ujutru nakon pranja zuba spakujete još i to.

8. Brijač, pinceta i dezodorans

Brijači za jednokratnu upotrebu ovde završavaju odlično posao.

9. Puter za usne

Ne samo vetar, i sunce zna da isuši usne i dovede do njihovog pucanja. Takođe, vrlo lako može da se desi da i usne izgore na suncu. Da se to ne bi desilo, uvek kod sebe imajte i mažite adekvatan i hranljiv puter. Bez njega nigde.

10. Turpija za nokte i krema za ruke

Ukoliko nemaš gel na noktima, sigurno ti je potrebna. Nokti se mogu da se krzaju, a to može jako da iritira. Ukoliko mažeš lak na putovanjima, onda ti treba i vata i skidač laka.

Naša preporuka za zaštitu od sunca je letnji set.

Letnji set čini sunčalica, ulje za sunčanje i puter za telo – after sun. Tri proizvoda koja su dovoljna da cela porodica bude zaštićena na suncu i da imate pravilnu negu nakon izlaganja suncu.

Za porodično letovanje, dovoljna su vam pakovanja od 100ml, kako se ne bi razvlačila i mesecima nakon letovanja. Kako biste dodatno uštedeli, gledajte da uzimate proizvode koje mogu koristiti i deca i odrasli.

Sunčalica sadrži titanijum dioksid i cink oksid koji su fizička zaštita od UVA i UVB zraka. Otporna je na vodu, ne sadrži veštačke boje, konzervanse i hemijske filere, pa je mogu koristiti i deca.

Spisak neophodnih stvari za letovanje – Neseser 2

U neseser 2 pakujem putnu apoteku. Bez ovog nesesera ne treba ni kretati na put, naročito ako putujete sa decom. Nemojte biti sigurni da će u svakom mestu postojati ambulanta ili apoteka koja je dobro snabdevena.

Moja logika je postala, bolje da ima, nego da zafali.

Spisak neophodnih stvari za letovanje koji se moraju naći u putnoj apoteci:

  1. Lek protiv bolova

Obavezno ponesite lekove koje najbolje ublažavaju bol. Ništa gore, nego parališuća glavobolja koja vam sprečava dobru zabavu.

2. Septolete za grlo i sprej za nos (ili ampulica fiziološkog)

Za svaki slučaj ako se prehladite da vam nešto olakša bol u grlu. Ako ste na moru, možete morsku vodu da iskoristite da pročistite nos.

3. Lek protiv alergija

Ukoliko imate neke alergije, ponesite za svaki slučaj antihistaminik da vam olakša tegobe.

4. Probiotik

U slučaju da imate stomačnih tegoba, probiotik je obavezan. Za nega putovanja se čak preporučuje da ih pijete preventivno i pre puta i za vreme trajanja odmora.

5. Lek protiv mučnine i povraćanja

Ja volim da imam lek za mučninu i povraćanje, mada nemam osetljiv stomak.

6. Hanzaplast

7. Lek za snižavanje temperature

8. Prašak sa elektrolitima

U slučaju dehidriranja, prašak će pomoći da se brže rehidrirate.

9. Toplomer

10. Sprej protiv komaraca

Dosadni i uporni komarci mogu se naći svuda. Ništa gore nego kada ujedu. Zato je najbolje preventivno da prskate sprej protiv komaraca.

Moja sprej protiv komaraca i krpelja pravi prirodnu barijeru zahvaljući eterična ulja geranijuma, limunove trave i eukaliptusa koja nemaju toksične i iritirajuće sastojke, pa su bezbedni i za osetljivu dečiju kožu.

Nadam se da sam vam malo skratila muke sa ovim savetima šta je važno da nosite. Kada znate da ste opremljene za sve, uživanje u odmoru može da počne. Sada imate spisak neophodnih stvari za letovanje i za kozmetiku i spisak neophodnih stvari za letovanje za putnu apoteku, pa bezbrižan odmor može da počne.

Do sledećeg pisanja!

Ostavite odgovor

Nega posle mora

Nadamo se da se opuštene i nasmejane vraćate da vaših letnjih avantura! Da se ne lažemo, ko ne uživa u

Korpa
Prijava

Nemaš nalog?

Naš sajt koristi kolačiće sa ciljem poboljšanja korisničkog iskustva na sajtu. Prihvatanjem i pretraživanjem našeg sajta vi prihvatate kolačiće.
Počni da kucaš i lako pronađi željeni proizvod...
Proizvodi
Lista želja
0 items Korpa
Moj nalog